آرایش چشم

آرایش چشم

توسط علیرضا جلیلی | 31 مرداد 1402

آرایش چشم | آرایش و میکاپ

آرایش چشم یکی از مهم ترین و اصلی ترین بخش ها در میکاپ می باشد…

آرایش چشم یکی از مهم ترین و اصلی ترین بخش ها در میکاپ می باشد و تاثیر بسزایی بر ظاهر افراد دارد. با کمی تغییر در رنگ سایه و کوتاه و بلندی و پهن و نازک تر شدن خط چشم می توان آنها را درشت یا ریز نشان داد. به عبارت دیگر، با توجه به به حالت چشم و پلک و افتادگی آن آرایش های دخترانه، عروس و ساده و لایت و غیره را اجرا کرد. سالن زیبایی عروس رومینا در ادامه هر آنچه که باید درباره آرایش چشم های درشت و ریز با سبک های عربی، اروپایی، اسموکی و جدید برای چشم های پف دار و پلک افتاده ارائه خواهد داد.

آرایش چشم عروس

در دنیای میکاپ و زیبایی، آرایش عروس از بیشترین اهمیت برخوردار بوده و هنر و تخصص زیادی را لازم دارد. علاوه بر اهمیت شینیون و آرایش مو، چشم ها و جلوه آنها چیزی نیست که بتوان از آن چشم پوشی کرد. در آرایش چشم عروس ابتدا باید سبک کلی آرایش انتخاب شود. آرایش لایت و اروپایی مد نظر است یا خلیجی و عربی یا هندی؟ همان طور که در طول متن اشاره شد، هر یک از این سبک ها دارای ویژگی های خاصی هستند و از نظر رنگ سایه و مدل خط چشم با هم تفاوت دارند.

آرایش چشم لایت ساده

اغلب دختران و خانم ها در محیط کار و دانشگاه و غیره ترجیح می دهند آرایش لایت و ساده ای داشته باشند. چون آرایش های لایت خسته کننده نمی باشند و در طول روز می توان زیبایی فوق العاده ای به چشم ها بخشید و در عین حال کاملا طبیعی جلوه می کنند. در آرایش لایت چشم با توجه به فرم صورت و حالت چشم ها باید سایه مناسب را انتخاب کنید. در حالت کلی، برای آرایش های لایت سایه های رنگی و تیره استفاده نمیشود و خط چشم بسیار باریک و بدون دنباله خواهد بود. برای اینکه بهترین نتیجه را از این نوع آرایش صورت بدست آورید، ابتدا اطراف چشم را با کانسیلر صاف و یکدست کنید و لک و تیرگی ها را محو نمایید. سپس مژه را حالت دهید و ریمل به مقدار کم و تنها به اندازه ای که مژه رنگ بگیرد و ضخیم تر دیده شود استفاده کنید. با توجه به درشت یا ریز بودن چشم سایه مناسب را انتخاب و تا حد امکان به مقدار کم از آنها استفاده کنید.

در این نوع آرایش روی چشم ها تاکید زیادی میشود و سعی میشود با استفاده از سایه های کم رنگ و ملیح عمق چشم ها بیشتر شود و گیراتر و زیباتر به نظر برسند.
در آرایش لایت چشم، قرار نیست سایه ها بولد و تیره باشند و تنها با استفاده از سایه های کم رنگ و خط چشم های ظریف حالت زیبا و طبیعی چشم ها حفظ می شود.
در آرایش لایت میتوان با یک خط چشم ظریف به زیباتر دیده شدن سایه کمک کرد، برای پلک پایینی نیز میتوان با یک مداد مشکی خطی کم رنگ کشید و یا از یک مداد سفید و بژ برای داخل پلک پایین استفاده کنید تا درخشش خاصی به چشم ها بدهید و آن ها را درشت تر نشان دهید.
یکی از مهم ترین تکنیک ها در این نوع آرایش فید کردن یا محو کردن سایه های مختلف در یکدیگر است بدون اینکه مرز آن ها مشحص باشد.
ریمل زدن و فر کردن مژه ها نیز بخش مهمی از آرایش چشم لایت است، با ریمل میتوان مژه ها را پر رنگ تر نشان داد و چشم ها نیز درشت تر خواهد شد.

آرایش چشم دخترانه

آرایش چشم دخترانه شباهت زیادی با آرایش های لایت و ساده دارد و می توان گفت یکسان هستند. در این سبک با توجه به درشت یا ریز بودن چشم سایه مناسب انتخاب میشود. علاوه براین، با مداد مناسب ابروها پهن و حالت دار میشود تا چشم ها زیباتر جلوه کنند. نکته بسیار مهم اینکه، در آرایش های دخترانه خط چشم پهن و دنباله دار و گربه ای کاربرد زیادی ندارد و در عوض، خط چشم باریک و کوتاه گزینه مناسب تری خواهند بود.

آموزش خط چشم کشیدن

خط چشم کشیدن یکی از تکنیک هایی است که به چشم ها جلوه ای دو چندان می بخشد البته مهم است که هر دو چشم با یکدیگر قرینه باشند و نوع خط چشم باید با فرم چشم های شما متناسب باشد. خط چشم انواع مختلفی دارد اما اگر بخواهید یک خط چشم ساده بکشید به ابزارهای زیر نیاز دارید: خط چشم (مدادی، کاسه ای، ژله ای، براش مویی نازک و …) و کانسیلر.

۱.برای کشیدن خط چشم باید چشم های خود را باز نگه دارید و مستقیم درون آیینه نگاه کنید و با استفاده از یک مداد تیره پلک بالا را از داخل به خوبی تیره کنید.

۲.سپس با خط چشم مویی نازک از گوشه ی خارجی چشم به سمت دم ابرو یک خط نازک بکشید و خطی را پایین تر از خطی که کشیدید به سمت قسمت انتهایی چشم تان بکشید.

۳.در امتداد خط پلک تان یک خط نازک و یکدست بکشید به طوری که کل خط پلک پوشیده شود.

۴.با کشیدن یک خط نازک در گوشه داخلی پلک، خط چشم کشیدن را به اتمام برسانید.

۵.اگر مبتدی هستید و قسمت هایی از پشت پلک شما کثیف و نامرتب شده میتوانید به کمک کانسیلر آن ها را پوشش دهید.

آرایش چشم اسموکی

یکی از پرطرفدارترین سبک های میکاپ در حال حاضر آرایش چشم اسموکی می باشد که بازیگران هالیوودی نیز از آن استفاده می کنند. در این سبک آرایش چشم ها با سایه مشکی و خاکستری جلوه فوق العاده زیبایی دارند و بیشتر فیلم های کلاسیک و قدیمی را بخاطر خواهید آورد. مراحل آرایش چشم اسموکی به صورت زیر می باشد:

 • ابتدا ابروها را مرتب کنید. سپس قسمت پایین ابروها تا گوشه بیرونی پلک را با سایه روشن بپوشانید.
 • روی پلک را با سایه مشکی یا خاکستری بپوشانید و با براش تا قسمت بیرونی پلک را بکشید. سایه ها باید کاملا روی پلک محو شوند و بین سایه روشن و تیره مرز وجود داشته باشد.
 • مرز سایه روشن و تیره را با سایه های بین این دو رنگ بپوشانید.
 • برای قسمت داخلی چشم و فضای بیرون چشم که زیر خط ابرو قرار دارد، کمی سایه براق هایلایت استفاده کنید.
 • با ریمل مژه ها را ضخیم و پر کنید.
 • از سایه تیره برای زیر خط مژه پلک پایین استفاده و با براش محو کنید.
آرایش چشم ریز

در آرایش چشم ریز تلاش میشود تا چشم ها درشت تر و خوش حالت بنظر برسند و به همین دلیل باید دقت زیادی در این کار داشت. در اغلب مواقع خانم ها و دختران جوان با اشتباهات جزئی باعث میشوند چشم هایشان کوچک تر از اندازه واقعی بنظر برسد. در میکاپ چشم های ریز موارد زیر باید رعایت شود:

 • ابتدا ابروها را مرتب کنید. مرتب بودن ابروها و ایجاد فاصله تا چشم می تواند جلوه بهتری داشته باشد؛ مخصوصا اگر پلک ها بزرگ و کشیده نباشند.
 • پلک بالایی را سایه روشن بزنید.
 • گوشه های بیرونی و داخلی چشم را با سایه روشن تر پر کنید.
 • مژه را با فر مژه حالت داده و ریمل استفاده کنید.
 • داخل پلک پایینی چشم را با مداد کرم بکشید تا درشت تر جلوه کنند.
آرایش چشم درشت

یکی از بهترین گزینه ها برای میکاپ، چشم های درشت می باشد که با کمی سایه و خط چشم می توان حالت فوق العاده زیبایی به آنها بخشید و جلوه زیادی دارند. اگر چشم های درشت و برجسته ای دارید، کافیست مراحل زیر را در حین میکاپ اجرا کنید:

 • مرتب کردن ابروها و پهن کردن آنها با مداد اولین گام در آرایش عروس می باشد. ابروهای پهن باعث میشود چشم جلوه بهتری داشته باشد.
 • برای جلوگیری از پخش شدن سایه، روی پلک ها کمی پرایمر بزنید.
 • تیرگی و لک و کک و مک اطراف چشم را با کانسیلر بپوشانید.
 • اگر چشم هایتان درشت و کشیده هستند، سایه قهوه ای کمرنگ را انتخاب کنید و برای گوشه های چشم بهتر است رنگ های مات استفاده نمایید. برای چشم های برجسته سایه های تیره گزینه مناسب تری خواهند بود.
 • اگر پوستتان زیاد روشن نیست و رنگ چشم ها مشکی نمی باشند، خط چشم مشکی را انتخاب کنید. خط چشم بهتر است در راستای مژه ها باشد و قسمت انتهایی و بیرونی چشم کمی بالدار و کوتاه باشد.
 • با در نظر گرفتن این شیوه برای آرایش چشم درشت می توانید چشم های کشیده و خوش فرمی داشته باشید و نتیجه فوق العاده ای بگیرید. البته توجه داشته باشید که خط چشم نباید خیلی کشیده باشد و ترجیحا دو چهارم از وسط به بیرون پلک را شامل شود.

آرایش چشم اروپایی

مهم ترین ویژگی که در آرایش های اروپایی مشاهده میشود، سادگی و عدم استفاده از رنگ های تیره برای سایه می باشد. در این سبک بیشتر سایه هایی با رنگ های قهوه ای روشن و صورتی و گلبهی ملیح کاربرد دارد. علاوه براین، در آرایش چشم اروپایی خط چشم ها تا حد امکان ظریف کشیده میشوند و دنباله زیادی ندارند. به همین دلیل شباهت زیادی به آرایش های دخترانه و لایت دارند.

چشم ها از مهم ترین و تاثیرگذارترین اعضا در صورت می باشند و بیشترین جلوه را دارند. به همین دلیل نقش مهمی در میکاپ داشته و می توان گفت بیشترین تایم در آرایش به مژه و سایه و خط چشم اختصاص داده میشود.

مهم ترین ویژگی در آرایش چشم عربی، تلاش برای برجسته تر شدن چشم ها می باشد و به همین دلیل سایه های قهوه ای تیره، مشکی و دودی در آن کاربرد زیادی دارند.

در این سبک از خط چشم های گربه ای استفاده میشود و چند میلیمتر از گوشه خارجی چشم خارج شده و باعث میشود حالت کشیده و درشتی به چشم ها داده شود. علاوه براین، در داخل پلک پایین و گوشه های داخلی چشم نیز مداد روشن استفاده میشود و در کنار مژه های حالت دار و ریمل روی آنها در نهایت چشم درشت و بسیار جذاب خواهد شد.

  • ابتدا ابروها را مرتب کنید. سپس قسمت پایین ابروها تا گوشه بیرونی پلک را با سایه روشن بپوشانید.
  • روی پلک را با سایه مشکی یا خاکستری بپوشانید و با براش تا قسمت بیرونی پلک را بکشید. سایه ها باید کاملا روی پلک محو شوند و بین سایه روشن و تیره مرز وجود داشته باشد.
  • مرز سایه روشن و تیره را با سایه های بین این دو رنگ بپوشانید.
  • برای قسمت داخلی چشم و فضای بیرون چشم که زیر خط ابرو قرار دارد، کمی سایه براق هایلایت استفاده کنید.
  • با ریمل مژه ها را ضخیم و پر کنید.
  • از سایه تیره برای زیر خط مژه پلک پایین استفاده و با براش محو کنید.

برچسپ ها:
استاد شیدا اشتیاقی
بهترین آرایشگاه کرج
بهترین سالن کرج
سالن زیبایی عروس رومینا
سالن های زیبایی

ارسال دیدگاه